De rollen in de bouwketen verschuiven razendsnel. Waar netbeheerders jarenlang de regie voerden, nemen aannemers steeds vaker het voortouw en zoeken ze partners die méér doen dan adviseren. Wat betekent dat voor de manier waarop we samenwerken? En ben jij als opdrachtgever klaar voor een keten waarin integraliteit, snelheid en uitvoerbaarheid centraal staan?

In deze blog deelt Mark van Esterik zijn visie op deze ontwikkeling en een actueel voorbeeld uit het project NuMeren, waarin de intensieve samenwerking met Van den Heuvel laat zien hoe het ook anders kan.
 

Van adviseur naar ketenpartner: de keten beweegt, beweeg jij mee?

De energiesector is volop in beweging, dat weet iedereen nu wel. Maar wat betekent dit voor de samenwerking tussen netbeheerder, aannemer en ingenieursbureau?  Eén van de meest ingrijpende veranderingen die ik zie is de verschuiving in de keten: waar we jarenlang werkten in opdracht van netbeheerders, is steeds vaker de aannemer onze directe opdrachtgever. En dat is geen toeval. De projecten worden groter en complexer, de eisen strenger, de tijdsdruk hoger en de aantallen groter. Aannemers zoeken geen leveranciers, maar partners. Een rol die ons op het lijf geschreven is, als ook de aannemer ervoor open staat. Wie alleen denkt in disciplines mist de verbinding. Wie denkt in ketens, bouwt de toekomst. 

Van losse opdracht naar integraal

Antea Group is niet de partij die enkel een los onderzoek uitvoert; we zijn onderdeel van het bouwteam. ‘Monodisciplinaire opdrachten’ maken steeds meer plaats voor integrale ontwerpen waarin techniek, omgeving, vergunningen en uitvoerbaarheid samenkomen. Die compleetheid maakt dat we kunnen verschuiven in de keten en dat doen we ook. Niet omdat het moet, maar omdat het werkt. 

De aannemer als opdrachtgever

In grote programma’s is het steeds vaker de aannemer die verantwoordelijk is voor de hele keten. De aannemer zoekt een partner die meedenkt én mee ontwerpt. Een partner die risico’s inzichtelijk maakt, uitvoerbaarheid borgt en het project versnelt. Wij worden steeds vaker al in de tenderfase betrokken. Niet als adviseur op afstand, maar als partner in het hart van een langdurige samenwerking.

Samenwerken in het nu

Deze beweging vraagt niet alleen iets van ons, maar ook van de aannemer. Samenwerken begint niet alleen bij een contract, maar vooral bij vertrouwen. En ik zie dat dat voor sommige aannemers schakelen is. De nieuwe manier van samenwerken vraagt om een goede positionering ten opzichte van elkaar. Het vraagt om openheid, om vertrouwen en om de bereidheid om, net als wij, soms buiten de gebaande paden te treden. Alleen dan ontstaat de ruimte voor échte innovatie en versnelling. 

NuMeren en NuGelre

Een actueel voorbeeld waar de kracht van de combinatie tussen aannemer en ingenieursbureau goed naar voorkomt is onze samenwerking met Van den Heuvel binnen de Liander programma’s NuMeren en NuGelre. Hier werken we direct samen in een bouwteamconstructie. We zijn vanaf dag één betrokken bij het ontwerp, de afstemming met stakeholders en het toetsen van uitvoerbaarheid.

De gelijkwaardigheid maakt deze samenwerking tot een succes. We zitten náást elkaar aan tafel. Technische keuzes worden samen gemaakt, risico’s gedeeld, oplossingen ontstaan in co-creatie. Het is een samenwerking die laat zien hoe het ook kan en misschien wel hoe het moet.
 

Een breder dienstenaanbod voor een bredere rol

Deze verschuiving vraagt om verbreding en verdieping van ons dienstenaanbod. Daarom hebben we daar flink wat energie in gestoken en dat blijven we doen. Denk aan:

  • Technische engineering die verder gaat dan alleen ontwerp;
  • Beïnvloedingsberekeningen die risico’s en impact vroegtijdig inzichtelijk maken;
  • We werken aan een technische buitendienst, met werkverantwoordelijken voor middenspanning (MS) en hoogspanning (HS), zodat we ook op locatie kunnen bijdragen aan veilige en efficiënte uitvoering.

Durf jij te bewegen?

Ben jij als aannemer of netbeheerder klaar om anders te kijken naar samenwerking? Klaar om integraliteit en uitvoerbaarheid centraal te zetten? Klaar om te bouwen aan projecten die sneller, slimmer en duurzamer zijn?

Neem dan contact op. Wij denken graag mee over hoe we jouw project kunnen versterken met onze expertise en aanpak. Want de toekomst van infrastructuur vraagt om partnerschap. En die toekomst begint vandaag.